اقتصاد اسلامی- مناط- پرونده پنجم

پرونده ویژه: اقتصاد اسلامی؛ معنا، امکان و روش (ویژه‌نامه تصویری)

اقتصاد اسلامی شاید مهمترین عرصه ای باشد که مناقشات اسلامی سازی آن از بعد نظری فراتر رفته و به جهت نیاز فوری حاکمیت به عرصه عمل وارد شده است. در سالهای اخیر منکران وجود اقتصاد اسلامی دلایل متعددی را برای ادعای خود مطرح کرده اند که دال مرکزی آن تجربی بودن و استقلال اقتصاد از زمینه‌های ایدئولوژیک و دینی می‌باشد. این جریان در حوزه علمیه نیز طرفدارانی دارد که اشکالات خود را بیشتر بر عدم ظرفیت فقه در ایجاد علوم انسانی و ساکت بودن منابع نسبت به احکام نظامات نوین متمرکز کرده اند.

در این ویژه نامه تصویری ضمن گفتگو با دو تن از اساتید صاحبنظر حوزه علمیه به پاسخ‌های ایجابی مطرح شده در امکان اقتصاد اسلامی و روش تحقق آن می‌پردازیم.

حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسن آقا نظری شاهرودی از اساتید صاحب نظر در حوزه اقتصاد اسلامی، پس از تحصیل در حوزه و استفاده از محضر اساتید مبرز، به درجه اجتهاد نائل گردید و از پایان نامه خود با موضوع قاعده حیازت دفاع کرد.

ایشان علاوه بر تحقیق و فعالیت های علمی، معاونت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و ریاست پژوهشگاه حوزه و دانشگاه را در کارنامه دارد. وی پس از مرحوم حجت الاسلام حائری با حکمی از سوی رهبر معظم انقلاب به جهت دارا بودن نصاب علمی مطلوب و شایستگی اخلاقی و مدیریتی، به ریاست مؤسسه‌ی دائرة المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت (علیهم السلام) منصوب گردید.

از جمله آثار ایشان در زمینه اقتصاد اسلامی می توان به: «نظريه پردازي در اقتصاد اسلامى»، «مباني فقهي اقتصادى»، «بخش عمومي در اقتصاد اسلامى»، «توزيع در آمد در اقتصاد اسلامى»، «پول در اقتصاد اسلامى» و … اشاره کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمدحسین شریفی، استاد تمام فلسفه و عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ره، تحصیلات حوزوی خود را از محضر اساتیدی همچون حضرات آیات: ناصر مکارم شیرازی، حسین وحید خراسانی و جعفر سبحانی فراگرفت. وی تحصیلات آکادمیک را در مقطع دکترای فلسفه تطبیقی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ره به اتمام رساند و در کنار پژوهش های متعدد، به تدریس در حوزه و دانشگاه پرداخت.

«روش نظریه‌پردازی اسلامی در علوم انسانی»، «روش شناسی علوم انسانی اسلامی» و «مبانی علوم انسانی اسلامی» از جمله تالیفات ایشان است.

این پرونده شامل گفتارهایی از اساتید معزز دیگری نیز می باشد که در ادامه منتشر خواهد شد. همچنین فیلم و متن کامل مباحث استاد آقانظری و استاد شریفی منتشر خواهد شد.  

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

توجه: برای ارسال پیام لازم است همه فیلدها پر شود.